מהו חוק פינוי פסולת אלקטרונית?

חוק פינוי פסולת אלקטרונית

חוק פינוי פסולת אלקטרונית למעשה הגשת החוק התבצעה ב-2012 אולם אשרורו וכניסתו לתוקף נעשו במרץ 2014.

חוק פינוי הפסולת האלקטרונית בא להגדיר מהי פסולת אלקטרונית, מה עושים אתה אחרי שימוש? לאן משליכים אותה אם בכלל? האם יש להקים נקודות איסוף ומה אומר החוק החדש לגבי יבואנים ומשווקים של פסולת לבנה כמו מכונות כביסה, מקררים ועוד.

החוק נועד גם למנוע השלכה של ציוד חשמלי לרחוב אבל גם להגן על הסביבה והאדם, לצמצם את הפסולת האלקטרונית המושלכת לאשפה הרגילה, ובסופו של דבר למנוע משמעותית את התוצאות וההשלכות של היווצרו פסולת אלקטרונית.

ללא חוק פסולת אלקטרונית, אנחנו וכדור הארץ בצרות.

חוק פסולת אלקטרונית – מהצרכן עד היבואן

החוק מתייחס גם לציבור באופן כללי, אבל גם מפנה אותו לפתרונות. כלומר החוק קבוע שאסור להשליך סוללות לאשפה הרגילה, אבל חייב לייצר נקודות איסוף של סוללות ישנות כדי שהם באמת יחליפו את הפחים הרגילים.

בנוסף לפנייה אל הצרכנים, פונה החוק אל יבואנים, יצרנים ומשווקים של ציוד חשמלי כמו גם אלקטרוני וגם יצרני מצברים וסוללות ומטיל עליהם אחריות של איסוף פסולת אלקטרונית עפ"י חוק פסולת אלקטרונית.

החוק דורש מכל גורמי שרשרת השיווק של ציוד חשמלי ואלקטרוני, לאסוף כמות פסולת אלקטרונית המהווה 50% ממה שהם מכרו.

כלומר אם משווק של מקררים מכר בשנה 50 מקררים, הוא חייב היה לאסוף 25 מקררים ישנים של לקוחות.

החוק הזה לא נועד להגן על הצרכנים, אבל הוא בהחלט נועד לומר משהו למשווקים וליבואנים. שהמוצרים שהם מייבאים מתקלקלים וצריך לעשות אתם משהו והם מחויבים לזה. הם מחויבים לדאוג לפסולת המצטברת ולכן חוקקו את חוק פסולת אלקטרונית.

חוק מיחזור אלקטרוניקה

שורו – מיחזור אלקטרוניקה לעסקים

דרישות חוק פינוי פסולת אלקטרונית

חוק פינוי פסולת אלקטרונית דורש מהיבואנים והמשווקים של ציוד חשמלי ואלקטרוני, לבצע תהליכים של איסוף, ודיווח וכן להגיש דו"ח שנתי וחצי שנתי על הכמות שהם מכרו ומחזרו.

בסוף כל שנה יש להגיש דו"ח המאשר את הנתונים שהם הצהירו עליהם.

הגורמים הנ"ל יהיו מחויבים בסופו של דבר להעביר את המוצרים המשומשים לאתר הטמנת פסולת או לכל הסדר אחר, באמצעותו הם יכולים להוכיח כי אספו פסולת אלקטרונית בהתאם למה שהתחייבו.

רק לפני 3 שנים יש לומר, חל המהפך וההבנה בחשיבות איסוף פסולת אלקטרונית ובחשיבות קיומו של חוק פסולת אלקטרונית.

מתקנים להשלכת סוללות- חוק פסולת אלקטרונית

במסגרת חוק המיחזור של הפסולת האלקטרונית מחוייבים כל המשווקים של סוללות למשל, להקים נקודות השלכת סוללות ישנות לפחי האשפה הרגילים.

סוללות אגב זה אחד המוצרים הכי משווקים והכי מסוכנים מכל הציוד האלקטרוני המדובר.

בכל בית יש המון מוצרים שעובדים על סוללות והכח שיש בהן להפעיל מוצרים אלקטרוניים הוא גם "הרעל" שלהן ולכן השלכתן בלי הפרדה של פסולת אסורה.

בכל סוללה יש המון חומרים רעילים כמו כספית, נחושת, אבץ, עופרת ועוד.

כאשר משליכים סוללות לאשפה, החומר האורגני מייצר חמיצות המצליחה לקלף את המעטפת של הסוללות ולהשמיד אותה, כך אנו נחשפים לחומרים הרעילים ולגזים המשתחררים ישר לתוך קני הנשימה שלנו ומזהמים את האוויר.

השלכה של סוללות- רעל בטוח!

השלכה של סוללות כמו גם של סמארטפונים ישנים לפסולת הרגילה מהווה סכנה ממשית עד כדי זיהום מי תהום.

לכן אם יש לכם סוללות או כל ציוד אלקטרוני אחר מקולקל ומושבת, בררו איפה יש נקודת איסוף ליד ביתכם והשליכו לשם פסולת אלקטרונית.

כך אתם עוזרים לכדור הארץ, אבל גם מקיימים את חוק פסולת אלקטרונית כהלכתו.

צרו קשר
close slider

[recaptcha]