איסוף פסולת אלקטרונית – למה זה משהו שחייב לעשות?

איסוף פסולת אלקטרונית לחברות

איסוף פסולת אלקטרונית לחברות

איסוף פסולת אלקטרונית לחברות מכיוון שרשויות איכות הסביבה ומאז 2014 גם המדינה, באמצעות חוק פסולת אלקטרונית, מבדילות בין סוגי פסולת שונים לפסולת אלקטרונית, ולכן גם מגדירות איך ולמי בכלל מותר לבצע איסוף פסולת אלקטרונית.

יש במוצרי חשמל ואלקטרוניקה חומרים שונים שאם יגיעו לאתרי הטמנת פסולת רגילים, עלולים לגרום לנזק סביבתי, אם לקרקע ואם למי תהום או נחלים באזור.

ניקח לדוגמא סוללות, שאין בית בישראל שלא משתמש בכמה עשרות כאלה בשנה. הסוללות הקטנות שיש בכל בית הן מתכלות, אי אפשר לטעון אותן וגם לא למחזרן. עובדות אלה גרמו לכך שעד לפני לא יותר מדי זמן, סוללות גמורות מצאו את דרכן לפחי הזבל. החומצות האורגניות שנמצאות בכל אתר פינוי פסולת רגיל, פרקו את מעטפת הסוללה, ובכך אפשרו לחומרים רעילים כמו אבץ, ניקל, כספית, עופרת ונחושת להיפלט ולזהם את האוויר שמעל ואת מי התהום שמתחת.

זו רק דוגמא אחת קטנה לנזק שעשוי איסוף פסולת אלקטרונית לא מבוקר לגרום. מחלות כלי נשימה, כליות, עור ומוח עלולות להיגרם לאוכלוסייה בסביבה.

איסוף פסולת אלקטרונית במגזר הפרטי

חוק פסולת אלקטרונית מקל מאוד על הצרכן הפרטי לפתור את סוגיית איסוף פסולת אלקטרונית ומסירתה למחזור. בכל בית עסק שנמכרות בו סוללות חייב להימצא מיכל לאיסוף סוללות. כל מה שצריך זה להגיע עם הסוללות הגמורות לחנות הקרובה ולהניחן במיכל.

כשמדובר באיסוף פסולת אלקטרונית יותר כבדה, כמו מכשירי חשמל ביתיים למשל, מחייב חוק פסולת אלקטרונית כל בית עסק המוכר ומספק מוצרים כאלו, לאסוף מבית הלקוח את המוצר הישן ללא תמורה.

איסוף פסולת אלקטרונית

איסוף פסולת אלקטרונית עם חברת שורו

איסוף פסולת אלקטרונית – מה עושים עם הסוללות והמקררים?

איסוף פסולת אלקטרונית לחברות מחייב את היבואנים והיצרנים באיסוף פסולת אלקטרונית.

כל יצרן או יבואן של סוללות חייב לשלוח למחזור סביב 30% ממשקל המוצרים שמכר במשך השנה.

יצרנים ויבואנים של מכשירי חשמל ואלקטרוניקה מחויבים בהחזרה של 50% מסך תוצרתם השנתית.

יש גם ארגונים וחברות גדולות שמדי זמן צריכים לרענן את ציוד המחשוב והתקשורת שלהם, ומדובר בכמויות ענק של ציוד מחשבים, מדפסות, ציוד הקיפי וכבלים שונים.

הסיכום השנתי של ארבעת המשפטים האחרונים מגיע כיום להיקף של 150 טון. 150 טון שיש לאסוף בצורה מבוקרת, להוביל בצורה בטיחותית ולהגיע אתם לאתרי מחזור.

מי מבצע איסוף פסולת אלקטרונית?

את כל מה שנאגר אצל סוחרים, יבואנים, יצרנים וארגונים אחרים, אוספים תאגידי מחזור כדוגמת "שורו". איסוף פסולת אלקטרונית חייב להתבצע בצורה בטוחה,  ואם דיברנו בתחילה על סוללות, יש למנוע מגע של חומרים אורגניים במטען הסוללות הבלויות.

תאגידי איסוף פסולת אלקטרונית אמונים על כך שכל מה שנאסף באמצעותם יועמס על רכבים בטוחים, ירשם, יישקל ויובל בצורה מסודרת לאתר מחזור, שם יופרדו מהמוצרים החומרים שיש תועלת במחזורם, ויתר החומרים יגיעו, כל חומר בהתאם למאפייניו, לאתר הטמנה מתאים.

צרו קשר
close slider

[recaptcha]